اخبار ASHNARAM
title

بیش از ۳۸۲ میلیون دلار کالا از مرز سومار به عراق صادر شد

۱۱ دی ۱۴۰۱
بیش از ۳۸۲ میلیون دلار کالا از مرز سومار به عراق صادر شد

یزان صادرات مرز سومار در ۹ ماه سپری شده از سال جاری از لحاظ ارزشی سه درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

«بهنام دیلمی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان کالا توسط ۴۰ هزار و ۹۰۵ دستگاه کامیون با میانگین ۱۸۰ دستگاه به صورت روزانه بارگیری و حمل شده است.

وی اظهار کرد: میزان صادرات مرز سومار در ۹ ماه سپری شده از سال جاری از لحاظ ارزشی سه درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

مدیر گمرک سومار در ادامه گفت: عمده کالاهای صادراتی شامل میلگرد و آهن آلات، کاشی و سرامیک، لبنیات، مواد غذایی، سنگ های ساختمانی، ظروف یکبار مصرف و مصنوعات پلاستیکی است.

دیلمی ادامه داد: پس از هفت سال انتظار طی ۲ ماه گذشته با راه‌اندازی سرویس ارزیابی و اظهار کالا در مرز سومار بیش از ۱۶ میلیون دلار کالا در گمرک سومار اظهار و صادر شد.

او اضافه کرد: در صورت وجود زیرساخت و افزایش پرسنل فنی گمرک این امکان وجود دارد که تمام کالاهای صادراتی به عراق در گمرک سومار اظهار شود که باعث تغییر مرز کالاهای صادراتی به سومار و رونق بیشتر مرز می شود.

وی گفت: اظهار کالاهای صادراتی در گمرک سومار همچنین باعث می شود که معطلی کامیونها و کالاهای صادراتی به دلیل انجام تشریفات گمرکی در گمرکات مبدا حذف شود.

کرمانشاه ۲ مرز رسمی و ۵ بازارچه مرزی دارد

استان کرمانشاه در مجموع ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرسی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می‌شود.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

بخش سومار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است و با عراق ۸۶ کیلومتر مرز دارد. این بخش دارای ۲ شهر سومار و نفت شهر و ۱۳ روستا است.

بازارچه سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب ۶۷ کیلومتر است که در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است.

گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار نفر جمعیت دارد.