اخبار ASHNARAM
title

صادرات ریلی به ترکیه ۳۸ درصد افزایش یافت

۱۴ دی ۱۴۰۱
صادرات ریلی به ترکیه ۳۸ درصد افزایش یافت

صادرات ریلی به ترکیه ۳۸ درصد افزایش یافت

محمدرضا قربانی، روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا عمده اقلام صادراتی حمل شده در این منطقه را شیشه فرآوری شده، محصولات نهایی حوزه آهن آلات، مواد پتروشیمی، صنایع غذایی مانند شیرینی و شکلات اعلام کرد .

وی اظهار داشت: در این بازه زمانی ۵۸۸ هزار و ۵۷۲ تن حمل و نقل بین المللی در منطقه آذربایجان انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش یافته است.

قربانی خاطرنشان کرد: میزان حمل و نقل بین المللی در ۹ ماه سال گذشته ۵۱۲ هزار و ۸۳۸ تن بود.

مدیرکل راه آهن منطقه آذربایجان، کل بار جابجا شده در ۹ ماه امسال از طریق خطوط ریلی راه آهن این منطقه را یک میلیون و ۱۴۳ هزار تن اعلام کرد و گفت: این میزان نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.

قربانی، با اشاره به افزایش ۹۵ درصدی میزان بار تخلیه شده در این اداره کل، ادامه داد: در طی این مدت ۶۲۶ هزار و ۴۲۰ تن بار تخلیه شده است در حالی که میزان بار تخلیه شده در این اداره کل در سال گذشته ۳۲۱ هزار و ۵۲۵ هزار تن بود.

افزایش ۸۸ درصدی جابجایی مسافر از طریق ناوگان ریلی منطقه آذربایجان

وی یادآوری کرد: در ۹ ماه سال جاری یک میلیون و ۷۲۷ هزار و ۱۲۳ مسافر از طریق حمل و نقل ریلی در این منطقه جابجا شده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۹۱۹ هزار و ۸۵۲ نفر بود، ۸۸ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل راه آهن منطقه آذربایجان گفت: از کل مسافران جابجا شده در این منطقه، ۳۷۳ هزار و ۱۰۱ نفر از طریق قطارهای حومه ای و یک میلیون و ۳۵۴ هزار و ۲۲ نفر از طریق قطارهای بین شهری جابجا شده اند.

قربانی افزود: در ۹ ماه امسال میزان جابجایی مسافر در قطارهای حومه ای حدود ۳.۸ برابر و قطارهای بین شهری حدود ۶۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است .

وی یادآوری کرد: تعداد مسافر جابجا شده در قطارهای حومه ای منطقه آذربایجان در مدت مشابه سال قبل ۷۶ هزار و ۹۵۷ نفر و تعداد مسافر جابجا شده در قطارهای بین شهری ۸۴۲ هزار و ۸۹۵ نفر بودند.

به گزارش ایرنا، نخستین خط راه آهن ایران یک قرن قبل در حد فاصل تبریز تا بندر شرفخانه دریاچه ارومیه توسط روس ها ساخته شد.

راه‌آهن آذربایجان به عنوان یکی از نواحی نوزده‌گانه راه‌آهن ایران در محورهای تبریز – میانه، تبریز- جلفا، تبریز- رازی، مراغه – ارومیه و در آینده نزدیک میانه – بستان آباد فعال است و خطوط ریلی این ناحیه به حدود یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر می رسد.

راه‌آهن آذربایجان به استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل خدمت‌رسانی می‌کند.