اخبار ASHNARAM
title

اتاق ایران آماده تاسیس کنسرسیوم حمل‌ونقلی با قزاقستان است

۵ آذر ۱۴۰۱
اتاق ایران آماده تاسیس کنسرسیوم حمل‌ونقلی با قزاقستان است

یکی از اهداف مهم دولت قزاقزستان استفاده از ظرفیت تراتزیتی ایران است.

نشست مشترک هیات تجاری و حمل‌ونقل قزاقستان که به سرپرستی معاون وزارت توسعه تجارت این کشور به ایران آمده است، با معاون بین‌الملل اتاق ایران، مدیر حمل‌ونقل و کارنه تیر اتاق و جمعی از فعالین اقتصادی حوزه حمل‌ونقل ایران برگزار شد.

در این نشست نورلان کولباتیروف معاون توسعه تجارت قزاقستان با اشاره به سفر رئیس جمهور این کشور به ایران گفت: یکی از اهداف مهم دولت قزاقزستان استفاده از ظرفیت تراتزیتی ایران است.

او با اشاره به تعیین چشم انداز تجاری سه میلیارد دلار در سال میان ایران و قزاقستان از سوی مقامات عالی دو کشور بیان کرد: اگرچه ظرفیت صادراتی ایران به قزاقستان بسیار بالاست اما حجم پایینی از کالاهای ایرانی وارد قزاقستان می شود. با این حال همین میزان کالا نیز بازخورد مثبتی میان مصرف کنندگان قزاق داشته است.

کولباتیروف با تاکید بر اینکه هدف اصلی این هیات از سفر به ایران، بررسی امکانات تجاری ایران و شناخت مشکلات و یافتن راه حل مناسب برای آنهاست افزود: ایران کشور مهمی برای قزاقستان است و ما برای توسعه روابط تجاری مشترک دو کشور مصمم هستیم.

در ادامه علیرضا یاوری معاون بین الملل اتاق ایران با بیان اینکه قزاقستان یکی از اولویت های ایران برای توسعه همکاری های تجاری به حساب می آید بر روابط بسیار نزدیک دو کشور تاکید کرده و گفت: بعد از سفر مقامات قزاقستانی به ایران در ماه گذشته، قرار است امکانات و اماکنی در بنادر جنوبی ایران از جمله بندر شهید رجایی در اختیار قزاقستان قرار بگیرد تا این کشور از این ظرفیت برای توسعه صادرات خود به کشورهای شرق دور استقاده کند. چنین مناسباتی قطعا به توسعه روابط تجاری کشور می انجامد.

بهنام فرامرزیان مدیر حمل‌ونقل بین‌المللی و کارنه تیر اتاق ایران نیز در این نشست با بیان اینکه ایران و قزاقستان از اعضای قدیمی کنوانسیون تیر هستند، گفت: اما با این وجود حجم فعالیت های کارنه تیر دو کشور کشور بسیار پایین است. در سال ۲۰۲۲ از مجموع سه هزا رو ۷۰۰ مورد حمل و نقل جاده ای فقط ۱۱۹ عملیات حمل و نقل جاده ای را تحت کارنه تیر داشتیم.

او افزود: فعالیت های حمل و نقلی در صورتی موفق هستند که هم منافع گمرگ هم شرکت حمل و نقل و هم منافع صادرکننده تامین شود. رویه های غیرمتعارف نه تنها برای ما هزینه بر، بلکه زمانبر هم خواهد بود و توجیه اقتصادی را برای بنگاه های اقتصادی دو کشور نخواهد داشت.

فرامرزیان با اشاره به سرمایه گذاری های قابل توجه قزاقستان در کریدورهای شمالی و میانی از شرق تا غرب بیان کرد: اما جنگ روسیه و اوکراین مسیر فعالیت کریدور شمالی را مسدود کرده است. اگرچه در مسیر کریدور میانی هم بنادر اکتائو، کوئیک و ترکمن باشی فعال هستند، اما ترافیک در بندر باکو و مرز سامور خیلی زیاد است. لذا این مسیر نیز مزیت رقابت پذیری خود را از دست داده است.

او تاکید کرد: لذا با این شرایط کریدور جنوبی که از مرزهای ایران تردد می کند، می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای صادرات، واردات و ترانزیت کالاهای قراقستان باشد.

مدیر حمل و نقل و کارنه تیر اتاق ایران خطاب به نورلان کولباتیروف گفت: شما کاملا در جریان هستید که بنادر جنوبی ما از زیرساخت های لازم برخوردار بوده و امکانات لازم برای «صادرات از» و «وادرات به» قزاقستان را دارند. با توجه به اینکه قزاقستان هم به بازارهای هدفی همچون عراق ، امارت، پاکستان، هند، ترکیه و ترکمنستان متمرکز شده است، مسیر ایران می تواند به شکل حمل و نقل ترکیبی برای دو طرف مزایای زیادی داشته باشد.

فرامرزیان  تاکید کرد: اتاق ایران برای تاسیس کنسرسیوم حمل و نقلی با طرف قزاق آمادگی کامل دارد. اتاق ایران همچنین برای راه اندازی سرویس رو-رو منظم بین بنادر اکتائو و کوییک با بنادر شمالی ایران آماده است.

او ادامه داد: خوشبختانه در بحث گمرکی هم توافقات خوبی با گمرک قزاقستان داشتیم و به زودی این امکان را فراهم خواهیم کرد که با سند الکترونیک، حمل و نقل جاده ای و ترکیبی را داشته باشیم.

فرامرزیان با بیان اینکه اگرچه رانندگان ما با قزاقستان مشکل ویزا ندارند ولی ما تمایل به حذف ویزا برای رانندگان دو کشور را داریم گفت: در بحث مجوز تردد هم مشکلی نداریم، اما ما مایل هستیم مجوز تردد دو طرف هم برداشته شود.

ورلان کولباتیروف هم در ادامه گفت: ترانزیت از ایران برای قزاقستان از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که به خاور میانه، هند و پاکستان دسترسی خوبی خواهیم داشت. همانطور که گفتید کریدور میانی از ترافیک بالایی برخودار است و ما به دنبال کریدورهای جایگیزین هستیم. اساسا هدف ما از این سفر نیز حل این مشکل است.

او با اشاره به بازدید سرمایه گذاران قزاق از بنادر جنوبی ایران ادامه داد: در این راستا اماده دریافت مشاوره های اتاق ایران و همکار یهای مشترک بعدی هستیم. همچنین ما می توانیم به فعالان تجاری ایران برای ورود به اوراسیا و بازار اسیای میانه مشاوره بدهیم. قزاقستان می تواند نقطه ورود ایران به بازار منطقه باشد.