اخبار ASHNARAM
title

رشد ۲۵ درصدی‌ استفاده موسسات مالی از سوئیفت روسی

۲۶ آبان ۱۴۰۱
رشد ۲۵ درصدی‌ استفاده موسسات مالی از سوئیفت روسی

رئیس کل بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که ترافیک و استفاده موسسات مالی از سامانه SPFS که سامانه پیام رسان جایگزین سوئیفت و طراحی شده از سوی دولت این کشور به شمار می‌شود در سال ۲۰۲۲ معادل ۲۵ درصد رشد کرده و احتمالا این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از تاس،‌الویرا نابیولینا، رئیس کل بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که ترافیک و استفاده موسسات مالی از سامانه SPFS که سامانه پیام رسان جایگزین سوئیفت و طراحی شده از سوی دولت این کشور به شمار می‌شود در سال ۲۰۲۲ معادل ۲۵ درصد رشد کرده و احتمالا این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

ابیولینا گفت: سامانه پیام‌رسان مالی ما همانند سوئیفت، بدون قطعی در حال خدمت‌رسانی به بانک‌ها در سراسر روسیه است. این سامانه سال‌هاست که عملیاتی شده اما امسال که دسترسی تعدادی از بانک‌های روسی به سوئیفت قطع شد، ترافیک آن ۲۵ درصد افزایش یافته است و احتمالا شاهد رشد بیشتر آن باشیم. ما مشکلی با این مسئله نداریم.

در سال ۲۰۱۴ بانک مرکزی روسیه سامانه پیام رسان بین بانکی بومی این کشور را به صورت آزمایشی فعال کرد. این سامانه در حال حاضر می‌تواند همانند سوئیفت پیام‌ها را بین بانک‌ها جابجا کند اما به کانال سوئیف وابستگی ندارد.

در سال ۲۰۱۷ بود که این سیستم به طور کامل عملیاتی شد و نقل و انتقال پیام درباره تراکنش‌ها به هر ارزی در آن امکان‌پذیر شده است.