اخبار ASHNARAM
title

صادرات ایران به ترکیه با رشد ۲۴ درصدی از ۳ میلیارد دلار گذشت

۲۱ دی ۱۴۰۱
صادرات ایران به ترکیه با رشد ۲۴ درصدی از ۳ میلیارد دلار گذشت

مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۱۱ماهه ۲۰۲۲ رشد ۱۸ درصدی داشته است

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۱۱ماهه ۲۰۲۲ رشد ۱۸ درصدی داشته است.

ارزش تجارت ایران و ترکیه که در ماه‌های ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۱ بالغ بر ۴٫۹۹ میلیارد دلار اعلام شده بود در مدت مشابه سال ۲۰۲۲ به ۵٫۸۸ میلیارد دلار افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه تا نوامبر۲۰۲۲ با افزایش ۱۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۲.۷۸ میلیارد دلار رسیده است. ترکیه در ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۱ بالغ بر ۲.۴۹ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

همچنین ترکیه در ۱۱ماهه سال ۲۰۲۲ میلادی ۳٫۱ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۴ درصدی داشته است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۲٫۵ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

تراز تجاری ایران با ترکیه در ۱۱ماهه سال ۲۰۲۲ به میزان ۳۲۰ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.

*صادرات ۸ میلیارد و ۴۲۲ میلیون مترمکعبی گاز ایران به ترکیه در ۱۱ ماه

به گزارش ایرنا، همچنین اداره آمار اروپا (یورو استات) از صادرات ۸ میلیارد و ۴۲۲ میلیون مترمکعبی گاز ایران به ترکیه در ۱۱ماهه ۲۰۲۲ خبر داده است. صادرات گاز ایران به ترکیه در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱٫۸ درصد کاهش داشته است. ایران در ۱۱ ماه سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۸ میلیارد و ۵۸۱ میلیون مترمکعب گاز به ترکیه صادر کرده بود.