اخبار ASHNARAM
title

هدف‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری برای تجارت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا

۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
هدف‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری برای تجارت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا

اراده دولت ایران توسعه استراتژیک و گسترش روابط با کشورهای عضو است

«محمد رضوانی‌فر» در نشست با ایلدر علیشرف وزیر گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا با اشاره به توافقنامه موقت تجارت ایران و اوراسیا، اظهار داشت: اراده دولت ایران توسعه استراتژیک و گسترش روابط با کشورهای عضو است.
وی افزود: در سال گذشته ۳.۳ میلیارد دلار حجم کل مبادلات ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بود که در این میان سهم صادرات ۱.۵ میلیارد دلار و سهم واردات ۱.۷ میلیارد دلار بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱.۸ میلیون تن حجم مبادلات ترانزیتی میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بود که یک میلیون تن از مبدا اتحادیه و ۷۰۰ هزار تن از ایران تبادل صورت گرفته است.
رئیس کل گمرک با بیان اینکه پیشنهادت خوبی برای توسعه و افزایش سرعت مبادلات وجود دارد، تاکید کرد: اگرچه در تعاملات، مبادلات محدود به چند قلم می شود اما از تنوع خوبی برخوردار است که شامل صادرات و واردات محصولات صنعتی، کشاورزی، ساختمانی و پتروشیمی می‌شود و بر همین اساس متنوع بودن با توجه به اراده دولت‌ها و گستردگی بازارها نشون می دهد تحقق ۱۰ میلیاردی دلاری تجارت دور از دسترس نیست.
وی تصریح کرد: با کشورهای اوراسیا مجموعه از موافقتنامه ها را داشتیم که بعضی از آنها سابقه بیش از ۴۰ ساله دارد و به نظر می رسد مجموعه این توافقات را باید با توافق تجارت آزاد با اوراسیا هماهنگ کنیم.
رضوانی فر خاطرنشان کرد: پیشنهاد می کنم در موضوعاتی مانند تبادل الکترونیک اطلاعات و اسناد، مبادله اطلاعات ارزش و تعرفه، برنامه آموزشی دو طرفه، عملیاتی کردن توافقات ترانزیتی و ارائه تسهیلات ویژه و حمایت از فعالان مجاز اقتصادی در کارگروهی مشترک به توافق مشخصی دست یابیم.

در این نشست ایلدر علیشرف وزیر مسئول گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا با بیان اینکه هر روز ارتباطات گسترش پیدا می کند، اظهار داشت: مطمئن هستم نشست امروز می تواند به نزدیک تر کردن کشورهای عضو و موفقیت بیشتر در اجرای توافقات کمک کند.
وی افزود: بین کشورهای عضو اتحادیه با ایران موافقتنامه موقت سه ساله وجود دارد اما ما به این توافق به صورت نامحدود نگاه می کنیم که با تایید توافق تجارت نامحدود امتیازات بیشتری مورد توجه قرار خواهد گرفت.
علیشرف تاکید کرد: پیش بینی می کنیم در آینده مبادلات همین روند صعودی ادامه خواهد داشت و باید در این نشست پیشنهاداتی برای استفاده بیشتر از امکانات مطرح شود.